Producenci
Ile i jakich pieluszek potrzebuję do wyprawki noworodkowej ?
Ile i jakich pieluszek potrzebuję do wyprawki noworodkowej ?

Ile i jakich pieluszek potrzebuję do wyprawki noworodkowej ?

 

I

Ile jest mam, tyle będzie zdań na temat idealnej wyprawki dla new borna. W tym przewodniku napiszę o tym jaka wyprawka jest idealna w moim rozumowaniu,
i dlaczego właśnie taka
. Na końcu artykułu znajdziecie przykładową listę zakupów do takiej wyprawki. Zaczynamy!

1. Ile pieluszek jest mi potrzebnych?

W pracy spotykam się z tym pytaniem dzień w dzień. Bardzo ogólna odpowiedź brzmi: dla noworodka potrzebujemy około 30 „zmian”, czyli pieluszek, które będą częścią chłonną, oraz około 4 „pieluszki”, które będą stanowiły warstwę nieprzemakalną.

2. Dlaczego potrzebuję aż 30 zmian?

Noworodek siusia mało, ale za to bardzo często :) Standardowo, każdy NB zużywa około 12-16 pieluszek na dobę. Musisz mieć czas, aby je wyprać i wysuszyć,
a przecież w międzyczasie potrzebujesz innych pieluszek, które będziesz mogła założyć dziecku. Dlatego właśnie jest potrzebnych 30 zmian – jest to minimalna ilość wkładów chłonnych.

3. Jakie wyróżniamy „wkłady chłonne”?

-> TETRA: jest najczęściej stosowanym wkładem chłonnym. Możemy zastosować różne rodzaje jej złożenia, możemy składać ją w samolot, czy latawiec w zależności od preferencji. Każda mama prędzej czy później wybierze swój ulubiony sposób złożenia.

- do wyprawki potrzebujemy tetrę w rozmiarach 50x50 cm i 60x60 cm.

- na rynku są również dostępne tzw. samoloty z tetry 60x60 cm; jest to tetra zszyta w kształt samolotu, co sprawia, że jest ona szybkim i wygodnym rozwiązaniem

-> WKŁADY RĘCZNIKOWE: chłonne, łatwe w obsłudze i – co najważniejsze – praktyczne. Wkład ręcznikowy możemy składać na różne sposoby, np. jak prefold (zapinamy klamerką snappi) lub prostokąt – w zależności od wieku dziecka. Możemy go kupić w wersji dziennej, jednowarstwowej oraz w wersji nocnej, dwuwarstwowej. Wkłady dwuwarstwowe doskonale sprawdzą się również na wyjścia do lekarza, czy dłuższe spacery.

-> FORMOWANKI, czyli pieluszki formowane: to absolutny must have każdej wyprawki NB. Na rynku znajdziemy duży wybór formowanek z rożnych materiałów
i o różnej budowie.

Ze względu na materiał chłonny wyróżniamy formowanki:

- tetrowe

- bambusowe

- bawełniane

- flanelowe

- lniane

- konopne

Ze względu na budowę wyróżniamy :

- formowanki standardowe, które będą miały na przykład wszytą całą warstwę chłonną pod materiałem stykającym się ze skórą dziecka. Są to też formowanki
z wpinanym długim jęzorem chłonnym, czyli tzw. SIO, formowanki z przyszytym jęzorem, itd.

- formowanki typu kieszonka, w których do kieszonki formowanki musimy włożyć wkład wchłonny (zazwyczaj musimy go jednak dokupić osobno).

Możemy jeszcze wyróżnić różne rodzaje zapięcia pieluszki:

- formowanki na troczki

- formowanki na napy

- formowanki na rzepy

Musimy pamiętać, że każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Nie ma rozwiązań dobrych lub złych. Każde dziecko ma inną budowę ciała i potrzebuje innej chłonności. Jedna mama będzie wolała pieluszki zapinane na napy, a inna na troczki.

-> PREFOLDY: jest to wkład kształtem zbliżony do prostokąta lub kwadrata. Na środku ma wszytych więcej warstw chłonnych, niż w warstwach zewnętrznych. Na bazie naszych doświadczeń zaprojektowaliśmy bardzo chłonne prefoldy klepsydrowe, które z powodzeniem możesz używać również w nocy oraz na dłuższe wyjścia. Ich atutem jest doszyty długi jęzor tetrowy, który możesz składać na wiele sposobów w zależności od potrzeby (inaczej dla chłopca inaczej dla dziewczynki) oraz długie uszy i gumki, które sprawiają, że dziecko dłużej będzie korzystało z tego rodzaju prefoldu, niż ze standardowego. Dodatkowo, gumki sprawiają, że prefold jest bardziej elastyczny, a długie uszy ułatwiają jego zapinanie i wydłużają czas jego użytkowania przed przejściem do następnego rozmiaru) 

-> WKŁAD BURTOWY (LUB SKRZYDEŁKOWY): mają wszyte przy nóżkach dziecka elastyczne elementy, które okalając nóżki zabezpieczają otulacz przez zabrudzeniem. Wkłady tego typu produkowane są przez producentów takich jak: Magabi, Mommy Mouse, Green Pieluszki i Little Birds Diapers.

-> WKŁAD TYPU BOOSTER: jest to dodatkowy mniejszy i cieńszy wkład, który możemy dołożyć, np. do tetry w celu zwiększenia jej chłonności.  

4. Ile potrzebuję pieluszek z kategorii „warstwa nieprzemakalna”?

W tej kategorii znajdziemy wszystko to, co ma stanowić warstwę nieprzemakalną, czyli taką, którą zakładamy na wkład chłonny. Wyróżniamy w niej:

- otulacze

- gatki

- longi

Tu napiszę jedynie na temat wełnianych otulaczy, gatek i longów, ponieważ tylko takie znalazłyby się w mojej idealnej wyprawce. Nie znalazłoby się natomiast miejsce dla tych produktów w wersji PUL. Dlaczego? Ponieważ wierzę, że wełna jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekologicznym, naturalnym, zdrowym
i zapewnia najlepszą cyrkulację powietrza, tak ważną dla skóry naszych dzieci.

5. Czym jest otulacz wełniany ?

-> Otulacz: stanowi warstwę nieprzemakalną, którą należy założyć na wkład chłonny, czyli, np. formowankę, tetrę, prefold. Do wyprawki NB potrzebujemy otulaczy
w rozmiarze NB.

Dla noworodków nie zalecamy kupowania otulaczy w rozmiarze One Size (OS)! Będą zdecydowanie za duże, dziecku będzie w nich niewygodnie i najprawdopodobniej będą one przeciekać ze względu na niedopasowanie do ciała dzidziusia.

-> Gatki wełniane: to w pewnym sensie forma otulacza. Stanowią warstwę nieprzemakalną, a wyglądem zbliżone są do krótkich spodenek. Ich zaletą jest to, że nie pozostawiają żadnych śladów na ciele dziecka (nie posiadają gumek, nap, itd.). Mamy kochają to rozwiązanie jako sposób na pieluchowanie nocne, ale również jako sposób na pieluchowanie w lecie. Wystarczy do nich założyć wtedy koszulkę lub kaftanik i dziecko ubrane!

-> Longi wełniane: to wełniane spodnie, które służą za warstwę nieprzemakalną. Często wyglądają jak gatki, ale z dodatkiem długich nogawek. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dzieci urodzonych na jesień i zimę. Podobnie jak gatki zakładamy je na, np. formowankę lub tetrę, a do tego ubieramy bluzeczkę lub kaftanik i dzidziuś ubrany. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Ja wybrałam longi i formowanki na pieluchową wyprawkę żłobkową mojej córki (Panie w żłobku były zachwycone!). Longi posiadają różne kroje, np. longi typu baggy z wszytymi w środku gatkami wełnianymi (nogawki są wtedy jednowarstwowe), longi typu baggu bez gatek (dwuwarstwowe na całości), longi w kroju standarowym (wyglądają jak gatki
z doszytymi długimi nogawkami).

UWAGA : zarówno otulacze wełniane, jak i gatki oraz longi przed pierwszym użyciem należy wyoctować, wyprać ręcznie w płynie do prania wełny oraz poddać tzw. kuracji lanolinowej.

6. Dlaczego moja idealna wyprawka składa się z wełny i naturalnych wkładów?

Wełna, ponieważ:

- jest materiałem naturalnym

- ma właściwości termoregulacyjne

- ma własciwości antybakteryjne

- jest „oddychająca”

- ma właściwości higroskopijne

O właściwościach wełny zostało napisanych wiele artykułów :)

Bambus, bawełna, tetra (czyli również bawełna), len, konopie i inne, ponieważ:

Każda z tych tkanin ma trochę inne właściwości, więc na ten temat potrzebny jest, jak sądzę, osobny artykuł. Napiszę tylko w skrócie, że naturalne tkaniny są zdrowe dla skóry dziecka oraz w pełni biodegradowalne.

-> U dzieci z alergiami, AZS itd. zalecałabym stosowanie jedynie naturalnych materiałów! 

Podsumowując: moja idealna wyprawka składa się jedynie z wkładów wykonanych
z naturalnych tkanin oraz otulaczy, gatek i longów wełnianych. Uważam, że naturalne jest nie tylko zdrowe, ale jest również bardzo EKO.

Lista zakupów do mojej idealnej wyprawki NB

Znajdziesz u nas pakiety startowe pieluszek dla NB w wersji mini (jest to zestaw początkowy, od niego możesz zacząć wielopieluchowanie swojego dziecka, żeby się przekonać, czy jest ono dla Ciebie, jednak nie jest on wystarczający na dłuższy okres pieluszkowania) oraz wersji standard. Cena każdego zestawu uwzględnia rabat (więcej info na końcu poradnika):

STARTER MINI NB:

Tetra 50x50, 5 szt.

Tetra 60x60, 5 szt.

Klamerka snappi, 1 szt.

Formowanka Eko Manufaktura, 1 szt.

Otulacz, 2 szt.

Prefold klepsydrowy, 1 szt.

Wkład tetrowy Eko Manufaktura, 2 szt.

Wkładka wełniana do otulacza, 1 szt.

Koszt takiego zestawu wynosi 250 zł.

STARTER STANDARD NB:

Tetra 50x50, 15 szt.

Tetra 60x60, 15 szt.

Wkład tetrowy Eko Manufaktura, 5 szt.

Prefold klepsydrowy, 2 szt.

Formowanka Eko Manufaktura, 2 szt.

Klamerka snappi, 2 szt.

Wkładka wełniana do otulacza, 2 szt.

Otulacz wełniany, 3szt.

Longi, 1 szt.

Gatki, 1 szt.

Worek wełniany, 1 szt.

Koszt takiego zestawu wynosi 650 zł.

ZESTAW DO PRANIA PIELUSZEK:

Proszek Bio-D, 1szt.

Nappi Fresh (odkażacz), 1szt.

Spray z mydłokrzewu, 1 szt.

Płyn do prania wełny, 1 szt.

Mydło galasowe, 1 szt.

Koszt takiego zestawu wynosi 84 zł.

ZESTAWY DO KURACJI LANOLINOWEJ:

Mini:

Lanolina 100 g.

Szare mydło  

Koszt takiego zestawu wynosi 23 zł.

Standard:

Lanolina 200 g.

Płatki mydlane 500 g.

Koszt takiego zestawu wynosi 49 zł.

Jeżeli boisz się lanolinowania wełny, napisz do nas – zalanolinujemy dla Ciebie wyprawkę i dodamy do paczki – naszym zdaniem najlepszą – instrukcję kuracji.

Jeśli chciał(a)byś kupić zestawy w podanych wyżej cenach: skontaktuj się z nami! Przygotujemy zestaw startowy dla Twojego dziecka. Jeśli rozpoczynasz pieluchowanie w późniejszym okresie i potrzebujesz zestawu dla większego dziecka, skontaktuj się z nami – z wielką chęcią stworzymy go dla Ciebie :)

 

 Kontakt: sklep@ekologicznadrogeriakrakow.pl

Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowana dostawa
  • Szyfrowane dane i transakcje

Przelewy24 - eko manufaktura

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl